Dawny design w nowym domu

Prezentujemy tutaj wybrane obiekty sztuki użytkowej z naszej kolekcji, które cieszą oczy nowych Właścicieli.

Obiekty aktualnie dostępne w naszym antykwariacie znajdziecie Państwo tutaj:


Filiżanka ze spodkiem, angielski fajans delikatny

Zabytkowy zestaw duo – filiżanka i spodek – wykonana z creamware, co w polskiej literaturze kryje się pod nazwą „fajans delikatny”. Zarówno filiżanka, jak i spodek, ozdobione misterną dekoracją podszkliwną wykonaną metodą nadruku transferowego. Anglia, Johnson Bros, Staffordshire, wzór „Marlboro”, po 1913 r.

Wyszukaj podobne w naszej ofercie: zastawa stołowa, ceramika

Talerz ceramiczny, motyw „Rubus”, Villeroy & Boch

Ceramiczny talerz obiadowy wykonany w znanej i cenionej wytwórni Villeroy & Boch, z kultowej manufaktury w miejscowości Mettlach. Wnętrze naczynia ozdobiono naniesioną metodą transferu dekoracją przedstawiającą kiść jeżyn dojrzewających na gałązce – ten motyw dekoracyjny znany jest jako „Rubus”, co po łacinie oznacza jeżynę. Sygnatura, którą opieczętowano naczynie, stosowana była w latach między 1874 a 1909 i to na ten przedział czasu należy szacować wykonanie talerza.

Wyszukaj podobne w naszej ofercie: talerze, fajans

Pojemnik toaletowy, różowe szkło

Efektowne puzderko wykonane ze szkła prasowanego barwionego w masie na wspaniały rozalinowy odcień różu. Przedmiot o pięknej i eleganckiej formie, jednoznacznie zdradzającej czas powstania – jest to klasyka cenionego i poszukiwanego przez kolekcjonerów stylu art deco.

Wyszukaj podobne w naszej ofercie: szkło różowe, szkło

Świecznik kaganek fajans Płażewski Włocławek Retrogabinet

Kaganek fajansowy „Kobra”, proj. Wit Płażewski, Włocławek

Kaganek o niespotykanej i intrygującej formie. Nieregularna podstawa wznosi się ku górze, z jednej strony przechodząc w praktyczny zaokrąglony uchwyt, z drugiej zaś tworząc owoidalną, lekko wklęsłą osłonę dla płomienia. Wewnątrz znajduje się wgłębienie służące do umocowania świecy. Kremowy odcień szkliwa wspaniale ożywiają bogate, ręcznie naniesione dekoracje kwiatowe w cenionych i poszukiwanych dziś odcieniach kobaltu.

Wyszukaj podobne w naszej ofercie: świeczniki, kobalt, fajans

Dzbanek z serwisu „Aldona”, Chodzież

Dzbanek z lat 70. XX wieku w zjawiskowym i rzadko spotykanym wybarwieniu: intensywny oranż z kolorami kart. Autorem projektu jest Józef Wrzesień.

Wyszukaj podobne w naszej ofercie: chodzież, dzbanek

Barek z gazetownikiem

Metalowo-drewniany wielofunkcyjny barek na kółkach. Oprócz blatu i uchwytu na wino, mebelek wyposażony jest również w przegrodę do przechowywania prasy.

Wyszukaj podobne w naszej ofercie: meble

Serwis do herbaty „Agat”, Mirostowice

Prezentowany garnitur to projekt znany pod nazwą „Agat” autorstwa Adama Sadulskiego. Serwis o tym fasonie produkowany były od 1968 roku.
W przedmiotach tych bez trudu możemy dostrzec największe atuty designu lat 60-tych: prosty, silnie zgeometryzowany fason o pięknej linii, połączony z ergonomią użytkowania. Doskonała harmonią między formą i funkcją. Całości kompozycji dopełnia piękne karmelowe szkliwo z jaśniejszymi zaciekami, charakterystyczne dla „Mirostowic”.

Wyszukaj podobne w naszej ofercie: mirostowice, porcelit

Patera i talerze w stylu new-look, Chodzież

Komplet talerzy o bardzo charakterystycznym fasonie: nie mamy tutaj do czynienia z typowym kołem. Forma nawiązuje do trójkąta, a ranty i obrzeża są subtelnie wyprofilowane ku górze. W powiązaniu z czernią szkliwa uzyskujemy nowoczesny a zarazem bardzo szykowny efekt. Zestaw wykonany z porcelitu pokrytego czarnym połyskującym szkliwem.

Wyszukaj podobne w naszej ofercie: chodzież, porcelit

Serwis do kawy „Ira”, Chodzież

Zjawiskowy serwis do kawy, zaprojektowany w 1959 roku przez Józefa Września dla Zakładów Porcelitu w Chodzieży. Na szczególną uwagę zasługuje prosta, nowoczesna forma: odważnie poprowadzone linie, szykowne skosy, zgeometryzowane uszka i modernistyczne sterczyny. Serwis występował w różnych wybarwieniach i malaturach. Oferowany zestaw w modnych turkusach ozdobionych szykownym, nowoczesnym złoceniem należy do rzadziej spotykanych, a jednocześnie najbardziej efektownych odsłon tego zestawu.

Wyszukaj podobne w naszej ofercie: chodzież, komplet

Zestaw karafka i kieliszki

Wyjątkowy zestaw ceramiczny w formie kanistra. Ozdobiony złoceniami oraz wizerunkami postaci z kart. Do serwowania mocniejszych trunków, ale przecież równie dobrze do lemoniady. Na wieczory karciany, ale przecież nie tylko. Słowem: uniwersalny, zabawny i niezapomniany.

Wyszukaj podobne w naszej ofercie: porcelit

Figurka porcelanowa: pies rasy bokser

Zgrabna i elegancka, wykonana z wielką precyzją figurka porcelanowa przedstawiająca postać psa rasy bokser. Piesek odzwierciedlony z niezwykłą, niespotykaną wręcz dbałością o detal i precyzją. Ma perfekcyjne proporcje: artysta – animalista pięknie odzwierciedlił pełną siły i gracji sylwetkę zwierzęcia.

Wyszukaj podobne w naszej ofercie: figurki

Porcelitowy wazonik kurka

Zgrabny, minimalistyczny wazon wykonany z porcelitu w fabryce w Chodzieży. Znany i ceniony projekt; jeden z kultowych symboli designu doby PRL.

Wyszukaj podobne w naszej ofercie: wazon, porcelit

Różowa popielniczka szklana proj. Słuczan-Orkusz, Tarnowiec

Niewielkich rozmiarów zgrabna popielniczka na dwa papierosy. Przedmiot wykonany z formowanego ręcznie dwuwarstwowego szkła sodowego. Lata 70-80 XX w.

Wyszukaj podobne w naszej ofercie: popielniczka, szkło

Serwis kawowy „Novi”, Mirostowice

Komplet wykonano z porcelitu i ozdobiono charakterystyczną zaciekową polewą, dzięki której zestaw prezentuje się naprawdę wyjątkowo. Autorem projektu serwisu jest Adam Sadulski.

Wyszukaj podobne w naszej ofercie: mirostowice, porcelit

Szklany wazon barwy bursztynowej Prądniczanka

Kultowy wazon ze szkła prasowanego barwionego w masie na piękny, ciepły żółto-bursztynowy kolor. Wykonany został w Polsce, w hucie szkła „Prądniczanka” w Krakowie, najprawdopodobniej w latach 70-tych minionego stulecia.

Wyszukaj podobne w naszej ofercie: wazony, szkło

Krzesło typ 200-190 proj. R. T. Hałas

Kultowe krzesło 200-190 zaprojektowane w latach 60-tych minionego stulecia przez Rajmunda Teofila Hałasa. Ikona polskiego wzornictwa. Piękny, funkcjonalny mebel o dynamicznej i świetnie zaprojektowanej formie.

Wyszukaj podobne w naszej ofercie: meble

Wysoki wazon, stary Bolesławiec

Zjawiskowy wazon, wytworzony w kultowych zakładach Bolesławcu, najprawdopodobniej w latach 60-tych minionego stulecia. Zwraca na siebie uwagę intrygującą, odważną formą – wysoki i wąski, z wyraźnym wysmukleniem na wysokości szyjki. Całości kompozycji dopełnia wspaniałe wybarwienie: lśniącą polewę barwy wpadającego w bordo ugru ożywiają nieregularne pasy czarnych zacieków. Doskonały przykład polskiego New Looka i mid century modern.

Wyszukaj podobne w naszej ofercie: wazony, bolesławiec, ceramika

Talerz ścienny w stylu ludowym „Kamionka” Łysa Góra

Olbrzymi talerz ścienny, wykonany najprawdopodobniej przez artystów pracujących w spółdzielni rzemieślniczej „Kamionka” w Łysej Górze. Talerz wykonany z glinki – kamionki, dekorowany rożkiem w minimalistyczne ludowe wzory, oblany polewą – szkliwem w nierównomierne kolory, tworzącym efekt zacieku. Całość utrzymana w kolorach ugrowym, ochrowym i w brązach.

Wyszukaj podobne w naszej ofercie: ceramika, kamionka

Serwis kawowy „Novi”, Mirostowice

Serwis kawowy wykonany przez nieistniejące już dzisiaj Mirostowickie Zakłady Ceramiczne w Mirostowicach Dolnych. Serwis zaprojektował Adam Sadulski. Komplet wykonany z porcelitu szkliwionego na czarno.

Wyszukaj podobne w naszej ofercie: komplet, mirostowice

Wazon w stylu ludowym “Kamionka” Łysa Góra

Wazonik wykonany przez artystów ze spółdzielni “Kamionka” w Łysej Górze. Zgrabna, elegancka forma: wąska podstawa gwałtownie poszerza się, tworząc pękaty brzusiec, aby ponownie przejść w wąską szyjkę, która silnie rozszerza się na zewnątrz. Wazon zwieńczony efektownym wylewem.

Wyszukaj podobne w naszej ofercie: ceramika, kamionka

Trio śniadaniowe Seltmann

Szlachetny, ciepły odcień najwyższej jakości porcelany w kolorze kości słoniowej idealnie współgra z misternymi złoconymi ornamentami, których piękno dodatkowo wydobywa efekt przydymienia, okalający okolice rantów wszystkich elementów zestawu: talerzyka, spodeczka, a także filiżanki.

Wyszukaj podobne w naszej ofercie: filiżanki, bavaria, seltmann

Wazon ecru dekorowany w polne kwiaty Fürstenberg

Marka Fürstenberg to synonim porcelany z najwyższej półki. Wyroby tej manufaktury cenione są na całym świecie niemal na równi z miśnieńskimi. Klasyczny fason przedstawianego tutaj wazonu podkreślony został złoceniami na rantach. Korpus ozdobiono kalkomaniami przedstawiającymi motywy florystyczne o stonowanych barwach.

Wyszukaj podobne w naszej ofercie: porcelana, fürstenberg

Budzik Jantar

Budzik marki Jantar produkcji radzieckiej. Wyposażony w nakręcany mechanizm. Obudowa metalowa, malowana na kolor miętowy. Obramowanie tarczy wykonane z plastiku w kolorze kości słoniowej. Detale wykończono na kolor złoty.

Wyszukaj podobne w naszej ofercie: dekoracje, varia

Figurka piesek leżący

Niewielka, filigranowa figurka przedstawiająca leżącego pieska. Przedmiot wykonany z najwyższej jakości porcelany – tzw. porcelany kostnej (bone china).

Wyszukaj podobne w naszej ofercie: porcelana, figurki

Figurka piesek

Cudnej urody figurka wykonana z najwyższej jakości bielusieńkiej niemieckiej porcelany. Figurka przedstawia siedzącego pieska. Formę cechuje realizm – cechy budowy zwierzęcia zostały perfekcyjnie odwzorowane. Warto również zwrócić uwagę na starannie odzwierciedlone biało-płowe umaszczenie zwierzęcia.

Wyszukaj podobne w naszej ofercie: porcelana, figurki

Owocarka na nodze

Elegancka i zgrabna patera, wykonana ze szkła prasowanego barwionego w masie na szafirowo. Wspaniały, bardzo stary, znany i ceniony projekt huty “Ząbkowice” – w katalogu z 1910 roku oznaczony był numerem 320.

Wyszukaj podobne w naszej ofercie: szkło, misy

Mlecznik Horbowy różowe szkło

Elegancki i zgrabny dzbanuszek z barwionego w masie różowego szkła, wykonany według projektu profesora Horbowego w jednej z polskich hut szkła. Dzbanuszek cechuje się piękną, subtelną formą o delikatnych, płynnych liniach. Ma idealnie wyważone proporcje; zgrabne, wyciągnięte do góry uszko ładnie koresponduje z lekko zadartym dzióbkiem.

Wyszukaj podobne w naszej ofercie: szkło różowe, dzbanki